Marsaxlokk

Marsaxlokk

Marsaxlokk to miejscowość położona w południowo – wschodniej części Malty. Słynie z kolorowych łódek zacumowanych w porcie, choć to niejedyna atrakcja tego miejsca!

Marsaxlokk wraz cała zatoką odegrała swoją rolę w historii wyspy. Świadczą o tym m.in. budynki znajdujące się w mieście. Marsaxlokk było świadkiem Wielkiego Oblężenia. Było to przełomowe wydarzenie w czasach ekspansji osmańskiej Turcji. Przez historyków najazd na Maltę uważany jest jako kierunek zwrotny w podbojach Turków, którzy mieli sporo stracić ze swojego impetu.

To właśnie w Marsaxlokk znaleziono jedyny na wyspie meczet.

Lokalny krajobraz zdobiły umocnienia. Inwestowali w nie również Brytyjczycy. Do dzisiaj między Marsaxlokk a Birżebbuga znajduje się wieża St. Lucian.

Marsaxlokk
Marsaxlokk

Charakterystycznym krajobrazem obu tych miejscowości jest port przemysłowy, w którym piętrzą się niezliczone ilości kontenerów.

Współcześnie Marsaxlokk jest odwiedzane przez sporą rzeszę turystów ze względu na malownicze położenie, charakterystyczne kolorowe łodzie zacumowane przy wybrzeżu (Luzzu) oraz targ. Najbogatszy asortyment – w tym świeże owoce i ryby możemy tu znaleźć w każdą niedzielę. Targowisko rozłożone jest wzdłuż portu, a poza artykułami spożywczymi znajdziemy tu liczne pamiątki. Większe łodzie i mniejsze łódeczki świetnie się prezentują w zatoce. Charakterystyczną rzeczą jest malowanie na dziobie statku tzw. Oczu Ozyrysa.

Marsaxlokk

My postanowiliśmy pokręcić się również pieszo po okolicy. Czym dalej od portu, tym można zaznać więcej ciszy. Do południa byliśmy jednymi z nielicznych turystów, którzy spacerowali pomiędzy mieszkańcami miasta w górnej jego części.

Marsaxlokk jest często odwiedzane przy okazji wyjazdów do Birżebbugi, gdzie można znaleźć chociażby ładną, piaszczystą plażę.

Ciekwym wydarzeniem historii współczesnej jest spotkanie się w zatoce Marsaxlokk prezydenta USA Georga Busha z Sekretarzem Generalnym ZSSR Michaiłem Gorbaczowem. To właśnie grudniowe rozmowy na statku „Maksym Gorki”  miały być symbolicznym końcem zimnej wojny.

Marsaxlokk
Marsaxlokk

Do Marsaxlokk dojedziemy bezpośrednim połączeniem – chociażby z St. Julians. Skorzystaliśmy z normalnego połączenia wykorzystując Tallinja Card. W stolicy (Valletta) wsiadamy w autobus linii 85 lub 81.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *