Malta bilety

Bilety komunikacji miejskiej

Komunikacja miejska na Malcie jest niezwykle rozbudowana, dla wielu aż za bardzo. Poniżej zobaczysz najważniejsze informacje oraz aktualne ceny biletów.

Na Malcie trzeba się poruszać. Komunikacja publiczna wydaje się najrozsądniejszą opcją. Korki powodują, że przemieszczanie się rowerami jest ciężkie. To samo będzie dotyczyć wypożyczonych samochodów.

Malta ma bardzo rozbudowaną siatkę połączeń komunikacji publicznej. Z jednego przystanku potrafi odjeżdżać kilka autobusów w podobnym kierunku. Często jednak autobus z punktu A do B jedzie zupełnie naokoło, po drodze zahaczając od najmniejsze dziury. W sprawie szczegółów odsyłamy do wpisu Autobusy na Malcie – praktyczne porady.

Sieć komunikacji publicznej stanowi na wyspie Malta Public Transport. Aktualna firma działa na wyspie od 2015 roku i od tego czasu znacznie podniosła ceny biletów, zwłaszcza sieciówek.

Trzeba przyznać, że autobusy są bardzo nowoczesne, czyste. Bez żadnych negatywnych doznań zapachowych.

Firma oznacza swoje linie na trzy sposoby:

X – wszystkie numery autobusów, które zaczynają się od litery X, kursują docelowo na lotnisko. Korzystamy tu ze standardowych biletów oraz sieciówek.

Normalna numeracja – czyli wszystkie autobusy miejskie na Malcie. Korzystamy tu ze standardowych biletów oraz sieciówek.

TD – od tej litery zaczynają się numery autobów pośpiesznych. Jeżdżą one najczęściej bezpośrednio do wybranych miejsc – np. z lotniska do St. Julians czy na wybrane plaże na Malcie. Tutaj obowiązuje jednak dodatkowa opłata, a w autobusach nie są honorwana

Warto pamiętać, że ta sama firma realizuje transport publiczny na Gozo i obowiązują tam również sieciówki (Tallinja Card) kupione na Malcie.

Aktualnie mamy do wyboru:

Bilety jednorazowe

Cena za bilety w sezonie zimowym to 1,5 euro, w sezonie letnim 2 euro. Bilet nocny to koszt 3 euro. Bilet kupimy przy wsiadaniu w każdym autobusie. Możemy na nim podróżować maksymalnie 2 godziny – łącznie z przesiadkami. Sezon letni trwa od połowy czerwca do połowy października.

Tallinja Card

Tallincja Card to plastikowa karta, który umożliwia nam wielokrotne przejazdy komunikacją publiczną. Choć nie jest imienna, Malta Public Transport zakazuje jej przekazywania innym osobom. Wsiadając do autobusu mamy obowiązek za każdym razem odbijać kartę na bileterce u kierowcy.

Malta - bilety

Mamy do wyboru trzy warianty Tallinja Card:

 • Explore – najpopularniejsza opcja. Umożliwia nam nielimitowaną liczbę przejazdów w ciągu 7 dni. My na Malcie byliśmy 5, ale i tak był to dla nas najtańszy wybór. Co ważne, karta działa również podczas przejazdów nocnych! Cena za osobę dorosłą: 21 euro, dziecko 15 euro.
 • 12 przejazdówka – karta upoważnia nas do 12 pojedynczych podróży. Wybór dla osób przyjeżdżających tu dosłownie na weekend bądź korzystających okazjonalnie z komunikacji publicznej. Na jednym bilecie można odbić większą liczbę osób. Przejazd nocny na tej karcie ściąga nam dwa przejazdy (12 przejazdów dziennych lub 6 nocnych). Cena 15 euro za kartę.
 • Explore Plus – 7 – dniowa karta, która spełnia wszystkie przywileje karty Explore. Dodatkowo obowiązuje na liniach pośpiesznych (bezpośrednich). Istnieje możliwość skorzystania z promu, którym dotrzemy do Valletty (np. ze Sliemy). Istnieje również możliwość skorzystania z połączenia promowego na Comino. Cena karty to 39 euro.

Karty kupimy w wielu miejscach, punktach informacji. Szczegółowy wykaz znajduje się na stronie przewoźnika. Najważniejszą informacją jest jednak to, że punkt MPT znajduje się na lotnisku na Malcie niedaleko informacji turystycznej. Z tego względu już podróż z lotniska możemy rozpocząć korzystając np. z Tallinja Card. Zapłacimy na miejscu zarówno gotówką, jak i kartą.

2 comments on «Bilety komunikacji miejskiej»

 1. bondido pisze:

  Czy jest dodatkowa opłata za przewóz bagażu, np. walizki jadąc z/na lotnisko?

  1. tomek pisze:

   Nie ma z tym problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *