Mdina

Mdina to starożytna stolica Malty i obowiązkowy punkt zwiedzania. Miast otoczono jest obronnymi murami i gwarantuje każdemu niezapomniane wrażenia,

To właśnie tutaj sięgają początki osadnictwa na wyspie. Obecność pierwszych ludzi jest datowana na głęboki antyk, ale pierwszą warowną osadę założyli Fenicjanie. Przybyli na wyspę Rzymianie nazwali wzbórzę Melita i wznosili tu kolejne zabudowania. Położenie było o tyle kluczowe, że umożliwiało obserwację wyspy z każdej strony. Nie było podatne na natychmiastowy atak od strony morza.

W średniowieczu było to centralne miejsce wyspy, siedziba lokalnych władz oraz administracji. Dopiero przybyły na wyspę zakon przeniósł stolicę do Valletty.

Mdina
Mdina

Do Mdiny dostaliśmy się autobusem miejskim z Valletty. Linia 52. Czas przejazdu ok. 45 minut – autobus dość sporo czasu przebijał się przez samą Vallettę. Mdina jest warta jest poświęcenia co najmniej połowy dnia. Mimo tego, że jest jedną z największych atrakcji wyspy, nie ma tu takich tłumów jak w aktualnej stolicy.

Swobodnie możemy się poruszać pomiędzy zjawiskowymi uliczkami i delektować się w większości miejsc ciszą i spokojem. Miasto jest zresztą w większości przewodników opisywane jako Silent City – Ciche Miasto. Nie ma tutaj ruchu kołowego. Wyjątkiem są pojazdy lokalnych mieszkańców, których nie ma tutaj zbyt wielu. Możemy tu również spotkać samochody z nowożeńcami, dla których wjazd jest dozwolony, a sceneria jest wprost wymarzona na fotograficzną pamiątkę.

Mdina
Mdina

Całą atrakcją Mdiny jest właśnie spacerowanie po wąskich uliczkach i podziwianie zabudowań oraz krajobrazu. Każde zbłądzenie jest na wagę złota – Mdina gwarantuje niesamowity klimat. Typowym zabytkiem do odwiedzenia jest Kościół św. Pawła.

Jeśli przyjechaliście tu bez prowiantu, w najbliższej odległości ciężko będzie o jakikolwiek sklep. Oczywiście nie ma problemu, jeśli chcecie skorzystać z lokalnych restauracji. My musieliśmy sporo wyjść poza mury i pospacerować ulicami Rabatu, aby znaleźć jakiś lokalny spożywczak.

Mdina

Niezwykle ciekawą okolicę stanowi właśnie Rabat – przyległe do murów miasteczko, w którym znajduje się sporo ciekawych atrakcji. Najsłynniejsze to katakumby św. Pawła. Wszystko to znajduje się w centrum miasta i odległości między atrakcjami pokonujemy na pieszo.

Rabat

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *