Victoria – stolica Gozo

by

in

Victoria, stolica Gozo. Przed 1897 rokiem funkcjonująca pod nazwą Rabat. Działają tu najważniejsze urzędy na wyspie. Miasto zamieszkuje lekko ponad 6 tysięcy mieszkańców.

Podobnie jak na Malcie, miejscowość Rabat oznaczała z arabskiego przedmieścia. Została przemianowana na Victorię pod koniec XIX wieku z okazji diamentowego jubileuszu panowania królowej brytyjskiej Wiktorii. Wspomnienie tych czasów odnajdziemy również w herbie miasta.

Największą atrakcją miasta i powodem, dla którego przyjeżdża tu większość podróżujących na Gozo jest okazała cytadela. Pełniła rolę obronną już w czasach średniowiecznych. Budowana przez Aragończyków, była z kolejnymi wiekami sukcesywnie wzmacniana. Z biegiem lat wokół cytadeli zaczęło powstawać dzisiejsze miasto.

Victoria - Cytadela
Victoria - Cytadela
Victoria - Cytadela

Cytadela znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przemierzając jej uliczki oraz mury obronne można tu spędzić spokojnie nawet 2 godziny. Widać zresztą, że obiekt jest świeżo po generalnym remoncie i odświeżeniu. Rewelacyjnie się prezentuje zarówno na zewnątrz, jak i od środka. W murach cytadeli znajdziemy m.in. Katedrę św. Marii – zdjęcie poniżej.

Katedra św. Marii - Victoria
Victoria - Katedra sw Marii

Obok świątyni znajduje się muzeum katedralne, gdzie można zobaczyć zbiory związane z historią diecezji. Opłata 1 euro.

Za bramą do cytadeli znajduje się ponadto muzeum archeologiczne. My trafiliśmy do Victorii zbyt późno, stąd było już nieczynne. Na zdjęciach prezentuje się na świetnie. Jest kilka wartościowych eksponatów sięgających głębokiej historii tego miejsca.

Poza tym Victoria to przyjemnie, nieduże miasto, w którym przyjemnie można spędzić czas kręcąc się po lokalnych uliczkach. W centralnej części miasteczka jest sporo knajpek i restauracji, a także punktów z pamiątkami. Pogląd na widok lokalnych uliczek znajdziecie poniżej.

Victoria
Victoria
Victoria

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *