Valletta to stolica Malta i zrazem jej największa atrakcja. Według Wikipedii jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie.
Planując zwiedzanie Malty warto przeznaczyć choć jeden cały dzień na stolicę. My jednego dnia zaczęliśmy od Valletty, po południu pojechaliśmy do Mdiny. Brakowało nam jednak tego niesamowitego klimatu i jeszcze przedostatniego dnia po powrocie z południa wyspy, postanowiliśmy spędzić tu trochę czasu.
Warto pamiętać, że pomiędzy Sliemą, a Vallettą kursuje prom. Przy korkach na tej trasie, prom jest świetnym rozwiązaniem. Rejs trwa kilka minut, ale gwarantuje nam fajne widoki. Bilet kupujemy bezpośrednio ze stolika, który rozkładany jest przed promem. Statek kursuje co 30 minut. Cena to 1,5 euro za bilet jednostronny i 2,8 euro za bilet dwustronny. Dzieci płacą 0,5 euro w jedną i 0,9 euro w dwie strony.
Z racji tego, że do Valletty dopłynęliśmy promem, zaczynamy zwiedzanie od zachodniej części miasta. Poza samymi atrakcjami, Valletta jest magicznym i niesamowitym miejscem na błąkanie się po zjawiskowych uliczkach… Wysoki budynki i cień powodują, że jest to idealne miejsce do spacerowania nawet w upale. Polecamy odbijać do bocznych uliczek, magia i klimat są niesamowite.
Pałac Wielkich Mistrzów
Razem ze zbrojownią tworzą obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Pałac był od początku powstania siedzibą wielkich mistrzów czy gubernatorów brytyjskich. Aktualnie mieści się tu kancelaria prezydenta. Zwiedzamy tu część wnętrz pałaconych – imponujące komentarze oraz sale. Duże wrażenie robi zbrojownia, gdzie zgromadzone liczną broń z epoki Kawalerów Maltańskich, hełmy, zbroje.
Bilety wstępu: 12 euro os / dorosła, 8 euro / dziecko (pakiet Pałac + Zbrojownia) Sama zbrojownia (kiedy pałac jest zamknięty) 6 euro os. dorosła, 4 euro / dziecko. Bezpłatne wejście dla dzieci do 5 lat.
Pałac:
Zbrojownia:
Górne i Dolne Ogrody Barrakka
Miejskie, gdzie można odpocząć od trudów zwiedzania oraz znaleźć trochę cienia w upalne dni. Zarówno z górnego jak i dolnego ogrodu rozpościera się piękny widok na fort, falochrony i Wielki Port. Możemy tutaj znaleźć popiersie Winstona Churchilla czy Thomasa Maitlanda – pierwszego brytyjskiego gubernatora. Niezwykle klimatyczne miejsce uwiecznione na tysiącach fotografii, które turyści wykonują tu każdego dnia.
Ulica Republiki
Jest główną arterią Valletty, która rozpoczyna się przy Bramie Miejskiej, a kończy w Forcie św. Elma. To można spotkać największe tłumy, liczne kawiarki, knajpki, restauracje. Znajdziecie tu również liczne sklepy, w tym najsłynniejsze marki. W środkowej części ulicy znajduje się Plac Republiki, który stanowi dobry punkt orientacyjny.
Fort św. Elma
Kompleks budynków, który był najwcześniej wznoszony przez zakon. Przez lata pełnił oczywiście funkcje obronne. Połozony w miejscu, który uniemożliwiał wpłynięcie statków nieprzyjaciela do dwóch kluczowych zatok. Po kolejnych atakach ulepszany i rozbudowywany. Anglicy podczas swojego panowania dostosowali go do swoich wymagań. Swojego czasu zabudowania pełniły również rolę magazynu zbożowego. Aktualnie znajduje się tam muzeum wojny – stała ekspozycja jest poświęcona głółwnie tematowi II wojny światowej.
Bilet wstępu do Narodowego Muzeum Wojny: 10 euro / dorosła, 5,50 euro / dziecko. Dla dzieci do 5 lat wstęp bezpłatny.
Dodaj komentarz