Malta bilety

Bilety komunikacji miejskiej

Komunikacja miejska na Malcie jest niezwykle rozbudowana, dla wielu aż za bardzo. Poniżej zobaczysz najważniejsze informacje oraz aktualne ceny biletów.

Na Malcie trzeba się poruszać. Komunikacja publiczna wydaje się najrozsądniejszą opcją. Korki powodują, że przemieszczanie się rowerami jest ciężkie. To samo będzie dotyczyć wypożyczonych samochodów.

Malta ma bardzo rozbudowaną siatkę połączeń komunikacji publicznej. Z jednego przystanku potrafi odjeżdżać kilka autobusów w podobnym kierunku. Często jednak autobus z punktu A do B jedzie zupełnie naokoło, po drodze zahaczając od najmniejsze dziury. W sprawie szczegółów odsyłamy do wpisu Autobusy na Malcie – praktyczne porady.

Sieć komunikacji publicznej stanowi na wyspie Malta Public Transport (MPT). Aktualna firma działa na wyspie od 2015 roku i od tego czasu znacznie podniosła ceny biletów, zwłaszcza sieciówek.

Trzeba przyznać, że autobusy są bardzo nowoczesne, czyste. Bez żadnych negatywnych doznań zapachowych.

Firma oznacza swoje linie na trzy sposoby:

X – wszystkie numery autobusów, które zaczynają się od litery X, kursują docelowo na lotnisko. Korzystamy tu ze standardowych biletów oraz sieciówek.

Normalna numeracja – czyli wszystkie autobusy miejskie na Malcie. Korzystamy tu ze standardowych biletów oraz sieciówek.

TD Plus – od tej litery zaczynają się numery autobów pośpiesznych i busów. Jeżdżą one najczęściej bezpośrednio do wybranych miejsc – np. z lotniska do St. Julians czy na wybrane plaże na Malcie. Tutaj obowiązuje jednak dodatkowa opłata. Przejazdy tymi liniami znajdują się na kartach Explore oraz Explore Plus (szczegóły poniżej). Przejazd tą linią rezerwujemy w specjalnej aplikacji, dzięki temu rezerwujemy również konkretne miejsce siedzące!

Warto pamiętać, że ta sama firma realizuje transport publiczny na Gozo i obowiązują tam również sieciówki (Tallinja Card) kupione na Malcie.

Aktualne ceny i rodzaje biletów zaktualizowaliśmy w oparciu o stan z roku 2020.

Aktualnie mamy do wyboru:

Bilety jednorazowe

Cena za bilety w sezonie zimowym to 1,5 euro, w sezonie letnim 2 euro. Bilet nocny to koszt 3 euro. Bilet kupimy przy wsiadaniu w każdym autobusie. Możemy na nim podróżować maksymalnie 2 godziny – łącznie z przesiadkami. Sezon letni trwa od połowy czerwca do połowy października.

Tallinja Card

Tallinja Card Personalized to plastikowa karta, która pełni rolę karty pre-paid (elektroniczna portmonetka). Karty aktualnie są imienne, łącznie ze zdjęciem i telefonem właściciela. Wsiadając do autobusu mamy obowiązek za każdym razem odbijać kartę na bileterce u kierowcy. Z konta karty pobierana jest wtedy opłata za przejazd. Jest ona oczywiście niższa niż standardowa stawka, a karty różnią się w zależności od posiadacza (student, uczeń, niepełnosprawni itd). Turyście często mylą te karty z koeljnymi, niżej wymienionymi. Tallinja Card Personalized jest przeznaczona głównie dla stałych rezydentów bądź osoby systematycznie przyjeżdżające na Maltę i korzystające z komunikacji od czasu do czasu.

Środki, którymi doładujemy kartę, nie tracą swojej ważności.

Malta - bilety

Tallinja Card Explore

Najpopularniejsza opcja. Umożliwia nam nielimitowaną liczbę przejazdów w ciągu 7 dni. My na Malcie byliśmy 5, ale i tak był to dla nas najtańszy wybór. Co ważne, karta działa również podczas przejazdów nocnych! Cena za osobę dorosłą: 21 euro, dziecko do 10 lat 15 euro. W przeciwieństwie do w/w karty, Explore czy Explore Plus kupujemy w stacjonarnych punktach sprzedaży, w tym na lotnisku na Malcie. Posiadacze karty mają możliwość skorzystania za free przez 30 minut z systemu miejskich rowerów znajdujących się w Valletcie i najbliższych okolicach.

Tallinja Card Explore Plus

Podobnie jak Explore, jest to 7 – dniowa karta, która spełnia wszystkie przywileje karty Explore oraz dodatkowo obowiązuje na liniach pośpiesznych (bezpośrednich). Należy pamiętać, że pośpieszne (Td Plus) rezerwujemy wcześniej w dedykowanej aplikacji (Tallinja App). Dodatkowym bonusem dla posiadaczy jest możliwość skorzystania z darmowego statku na linii Sliema – Valletta. Możemy również skorzystać z jednej wybranej atrakcji: całodzienny autobus Hop on Hop off na Malcie (Na Gozo nie obowiązuje), rejs w dwie strony na Comino (w sezonie letnim) lub rejs Comino & Gozo w sezonie zimowym. Posiadacze karty mają również rabat 2 euro na kino 5D znajdujące w Valletcie. Cena karty to 39 euro.

12 przejazdówka

Karta upoważnia nas do 12 pojedynczych podróży. Wybór dla osób przyjeżdżających tu dosłownie na weekend bądź korzystających okazjonalnie z komunikacji publicznej. Na jednym bilecie można odbić większą liczbę osób. Przejazd nocny na tej karcie ściąga nam dwa przejazdy (12 przejazdów dziennych lub 6 nocnych). Cena 15 euro za kartę.

Karty kupimy w wielu miejscach, punktach informacji. Szczegółowy wykaz znajduje się na stronie przewoźnika. Najważniejszą informacją jest jednak to, że punkt MPT znajduje się na lotnisku na Malcie niedaleko informacji turystycznej. Z tego względu już podróż z lotniska możemy rozpocząć korzystając np. z Tallinja Card. Zapłacimy na miejscu zarówno gotówką, jak i kartą. Zakup karty online wiąże się w i tak z koniecznością odbioru jej w punkcie, a naliczana jest do tego dodatkowa opłata.

Gdzie kupić bilety na Malcie?

Punktów sprzedaży jest mnóstwo, w każdym mieście po kilka lub kilkanaście. Bilety sprzedawane są nie tylko w kasach MPT, ale również w sklepach czy hotelach. Szczegółowy wykaz znajdziecie tu: Punkty sprzedaży karty Explore na Malcie.

Dla wielu przebywających na Maltę najważniejsze są jednak punkty na lotnisku oraz kluczowych punktach wysp. Poniżej godziny otwarcia:

Lotnisko Malta

Codziennie od 08:00 do 19:30

Valletta Bus Terminal

Codziennie od 6:00 do 17:30

Victoria (Gozo) Bus Terminal

Od poniedziałku do soboty od 08:30 do 12:20


Komentarze

56 odpowiedzi na „Bilety komunikacji miejskiej”

 1. Awatar bondido
  bondido

  Czy jest dodatkowa opłata za przewóz bagażu, np. walizki jadąc z/na lotnisko?

  1. Awatar tomek
   tomek

   Nie ma z tym problemu.

 2. Czy chcąc zwiedzić Malte, łącznie z Gozo wystarczy taniej i lepiej wykupi. Kartę Explorer za 21e. Czy lepiej plus za 39euro? będziemy zwiedzać pełne 7 dni a nawet 10 🙂

  1. Plus się przydaje kiedy masz zamiar korzystać z linii pośpiesznych. Te kursują chociażby z lotniska, więc jeśli masz zamiar jechać z portu lotniczego z wykorzystaniem komunikacji publicznej, to będzie to ciekawe rozwiązanie.

 3. Jak długo trwa dostawa karty 7 dniowej do Polski?

  1. Kartę kupisz dopiero na miejscu.

 4. Luty 2020. Jesteśmy trochę zawiedzeni kartą Plus za 39 eur. W jednym z autobusów TD czytnik nie zaakceptował karty Plus i musieliśmy dopłacić po 3 Euro.
  Jeśli zaś chodzi o wycieczkę autobusem hop-on hop-off z firmy Citysightseeing wybraliśmy sobie wycieczkę autobusem piętrowym po Gozo (to jedna z trzech jaką proponują) i na miejscu już na Gozo okazało się, że kartą Plus są objęte tylko wycieczki autobusem piętrowym po Malcie a po Gozo nie. Było to wielkie rozczarowanie bo Maltę już zwiedziliśmy sami w poprzednich dniach. O tym wyjątku nie było mowy ani w punkcie zakupu, ani na stronie internetowej Talinja ani w ulotce którą otrzymaliśmy do karty, ani na stronie firmy Citysightseeing.
  Z kolei rejsy firmy Capitan Morgan są czasem odwoływane z powodu złej pogody. Podumowując, lepiej chyba kupić tańszą kartę za 21 eur a inne wycieczki dokupować osobno.
  PS Jeśli chodzi o prom z Valetty do Sliemy i do Trzech Miast, karta zadziałała bez zarzutu.

 5. Witam,
  Wylatujemy za 12 dni, będziemy tam przez 8 dni. Dwoje dorosłych z 9 lat dzieckiem. Jakie rozwiązanie komunikacyjne (jaki typ karty) Państwo proponujecie? Czy na pewno można kupić czy też założyć kartę tam, gdyż gdzieś przeczytałem, że można to zrobić tylko on line i oni dopiero przysyłają kartę, a na to może zabraknąć czasu. Dziękujemy i pozdrawiamy.

  1. Awatar tomek
   tomek

   Witaj,
   Trochę się zmieniło dlatego lekko zmodyfikujemy wpis.
   Sama Tallinja Card jest do robienia online, gdyż jest spersonalizowana z naszym numerem dowodu oraz zdjęciem.

   Dedykowanym dla turystów rozwiązaniem jest Tallinja Card Explore oraz Tallinja Card Explore Plus.
   Karty te kupisz stacjonarnie bez żadnego problemu.

  2. Awatar Małgorzata
   Małgorzata

   Witam,
   Czy karta explore działa również na Gozo?

  3. Witaj,
   Tak!

 6. Witam ponownie, dziękuję za szybką odpowiedź.
  Bym dobrze zrozumiał, nie muszę się martwić (bo na to już jest za mało czasu) wyrobieniem karty, wystarczy że kupie stacjonarnie te karty , o których Pan wspominał wyżej i to już wystarczy, nie trzeba tej spersonalizowanej?

  1. Awatar tomek
   tomek

   Dokładnie, karty Explore oraz Explore Plus kupujesz normalnie w stacjonarnych punktach MPT na miejscu 🙂

 7. Witam,
  Czy karta za 39euro obowiązuje na przeprawę promem na Gozo i czy w ramach tej karty jest dostępna wycieczka po Gozo autokarem wycieczkowym hop on hop off?

  1. Witaj,
   Autokar wycieczkowy tak, na cały dzień, ale po Malcie.
   Możesz z niego zrezygnować i zrobić np. wycieczkę na Comino.
   Wycieczka na Gozo jest tylko w sezonie zimowym i jest w zastępstwie autobusu turystycznego (albo to, albo to).

 8. Awatar Karolina
  Karolina

  Witam,

  Przylatujemy na Maltę w sobotę 11.07.20 o godzinie 20.35, czy o tej porze uda nam się kupić kartę na autobusy?

  Pozdrawiam 🙂

  1. Cześć Karolina,
   Niestety nie udało mi się odpowiedzieć na Twoją wiadomość przed przylotem, ale przy okazji odpowiem dla innych – punkt MPT (Malta Public Transport) jest otwarty na lotnisku w godzinach 08:00 – 19:30.

  2. Witam. Na lotnisku znajduje się tez automat biletowy. Jest możliwość zakupu w nim karty Explore?

  3. Hej,
   Nie jestem pewien. Na stronie MPT nie ma informacji na ten temat. Na lotnisku kupisz jednak biletu również w dwóch punktach:
   Agenda Bookshop, hala odlotów
   WHS Express, hala przylotów

 9. Awatar Nikita_34
  Nikita_34

  Witam, kupując bilet 7 dniowy Explorer plus i chcąc skorzystać z rejsu tam i powrotem na Domino gdzie powinnismy się udać tzn. U jakiego przewoźnika można zrealizować ten bilet?

  1. Witaj,
   Captain Morgan.
   Rezerwacji dokonujemy jednak przez aplikację – App Meep.

 10. Awatar Pierwszyraznamalcie
  Pierwszyraznamalcie

  Dzień dobry, pytanie czy jak się kupi tą kartę na 12 przejazdów, a każdy single journey jest ważny 2h i można się przesiadać, to jak schodzą te przejazdy? Trzeba się odbić w każdym autobusie?

  1. Wygląda to tak jak przy single tickecie, czyli przesiadając się nie powinno ci policzyć w autobusie kolejnego przejazdu. Bilet odbijasz za każdym razem kiedy wsiadasz do autobusu.

 11. Cześć mam pytanie. Czy po godzinie 20 także można kupić bilet 7 dniowy na lotnisku? Jak pierwszy raz użyje biletu np o 21 w sobotę, to jest on ważny do 21 w kolejną sobotę?

  1. Na lotnisku są dwa punkty poza informacją turystyczną, gdzie sprzedawane są bilety. WHSmith na hali przylotów zamyka się o 19:00, Agenda Bookshop na hali odlotów bodajże przez 24h.

   7 – dniówka odbita w sobotę o 21:00 będzie ważna do kolejnej soboty do 20:59 🙂

 12. Awatar Magdalena
  Magdalena

  Włączę sie 🙂
  Po przeczytaniu powyższych mam pytanie rozumiem ze kartę kupie na lotnisku, ta dla turystów za 21 euro…i rozumiem ze za 21 euro jeżdżę ile chcę przez 7 dni tylko zwykłymi autobusami, głównie chodzi mi o dojazd na plażę …a czy orientujecie się czy dziecko 4.5 roku ma jakieś zniżki na tą kartę? Bo nigdzie tego nie znalazłam.

  Pozdrawiam
  Magdalena

  1. Super, cenna uwaga.
   Dokładnie, karta obowiązuje 7 dni.
   Nie wiem dlaczego nie napisaliśmy o dzieciakach.
   Do 10 latach za 7 – dniową Explore zapłacą 15,00 euro 🙂

   Aktualizuje właśnie wpis.

 13. Czy karta tallinja Explore za 21 euro obejmuje także Gozo? Czy rejsy z Vallety do Sliema także? Jak wygląda ta komunikacja rowerami po upływie 30min?

  1. Tak, działa również na komunikację na Gozo, a także na rejs Sliema – Valetta.
   Aby skorzystać z bonusu i wziąć rower na darmowe 30 minut, musisz się zarejestrować w systemie.
   Instrukcję znajdziesz na każdej stacji rowerowej.
   Kiedy rejestrujesz konto, musisz podać dane karty, zostanie nawet zablokowana 1 euro aby sprawdzić czy jest aktywna.

   Między 30, a 60 minutą wypożyczenia system pobiera opłatę 2 euro. Każde kolejne 30 minut to kolejne 2 euro.

 14. Dzień dobry.
  Orientuje się Pani, czy bilety za 2 euro umożliwiają dojazd w dane miejsce i powrót, jeśli podróż nie przekracza 2 godzin? Bo przeczytałam na jednym blogu, że bilet jednorazowy umożliwia przesiadki ale tylko w jednym kierunku (np. Z Cirkewwa do Marsaxlokk, można na jednym bilecie dojechać najpierw z Cirkewwa do Valletty a następnie kolejnym autobusem do Marsaxlokk, ale wrócić już nie można). Oraz czy na bilecie 12 Single Day Journeys można podróżować kilka dni czy trzeba wykorzystać 12 przejazdów w jeden dzień?
  Wybieramy się z przyjaciółką na 5 dni na Maltę i zastanawiamy się jaki będzie najlepszy wybór biletu 🙂 Pozdrawiamy

  1. Dzień dobry,
   Tak, w większości miast, gdzie funkcjonuje zintegrowany system komunikacji, na biletach przesiadkowych nie wracamy.
   Nie da się ich wykorzystać na tej samej linii w odwrotnym kierunku 😉

   Karta 12 – przejazdowa jest ważna tylko na jeden dzień. Liczy się data pierwszego wykorzystania przejazdu!

  2. Karta na 12 przejazdów jest ważna przez 6 miesięcy od pierwszego użycia i może być wykorzystana przez jedną osobę.

 15. Witam
  Czy kartę Explorer za 21 E muszę kasować przy każdym przejeździe czy tylko kiedy rozpoczynam jej używanie, czyli przy pierwszym przejeździe? Pozdrawiam.

  1. Witaj Jacek,
   Bilety odbijamy za każdym razem na bileterce koło kierowcy.

 16. Czy sa tańsze bilety dla seniorów powyżej siedemdziesiątego roku życia?

  1. Tak, ale tylko dla osób będących rezydentami na Malcie lub Gozo.

 17. Mam pytanie o kartę Explore za 21 euro.
  Czy są jakiekolwiek zniżki dla emerytów albo osób niepełnosprawnych?

  1. Nie,
   Zniżki są dla rezydentów Malty i Gozo (seniorzy).
   Zniżki przysługują niepełnosprawnym mającym europejską kartę niepełnosprawności (CRPD), ale tylko na spersonalizowane karty Tallinja Card.

 18. Jak wygląda kwestia przewożenia rowerów komunikacją miejską na Gozo przy karcie Explore (grudzień, poza sezonem)?

 19. Czy można skorzystać z karty Tallinja Card Explore Plus za 39 euro zwiedzając: trasę północną,
  trasę południową,
  prom na Gozo,
  prom na Comino
  satatek Sliema – Valletta???
  Czy możliwa jest tylko jedna z tych rzeczy do wyboru?
  Bardo proszę o informację. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Robert

 20. Dobry wieczór,
  proszę o informację czy aktywując w jednym autobusie dwa bilety z jednej kart zawierającej 12 przejazdów jednorazowych mogę przesiąść się do drugiego autobusu?
  Dziś np. miałam problem z aktywowaniem drugiego biletu. Pierwszy aktywował się od razu drugi po kilkunastu przyłożeniach do czytnika. Kierowca po nieudanych próbach chciał nawet żeby dokupić bilet. Na szczęście dziś udało się aktywować drugi bilet.
  Stąd moje pytanie odnośnie możliwości przesiadek oczywiście w ciągu 2 godzin gdy bilet jest ważny.
  Z góry dzięki za odpowiedź.

 21. Witam Czy kupując bilet za 21 euro przejazd promem na Gozo jest bezpłatny czy za dopłatą? Skąd odpływa ten prom i jak się nazywa ? Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Prom jest dodatkowo płatny.
   Szczegóły dotyczące przeprawy na Gozo – Rejs promem na Gozo

 22. Dzień dobry, wylatuję na Maltę w czerwcu z niepełnosprawnym 13 -latkiem. Czy muszę mu kupić kartę tallija Explore normalną dla osoby dorosłej? Czy mając Europejską kartę osoby niepełnosprawnej może jeździć za darmo? Jak to wygląda w przypadku opiekuna osoby niepełnosprawnej? Z góry dziękuję za pomoc.

  1. Witaj Iza,
   Wiem, że MPT wyrabia karty zniżkowe na przejazdy dla niepełnosprawnych, ale z tego co się orientuję – tylko dla osób posiadających europejską kartę z znaczkiem „MT” w lewym górnym rogu.

 23. Dzień dobry,
  Czy karta na 12 przejazdów dotyczy tylko 1 dnia??,
  „Karta 12 – przejazdowa jest ważna tylko na jeden dzień. Liczy się data pierwszego wykorzystania przejazdu!”

  będziemy na Malcie 4 dni i mamy hotel w St. Pauls.
  Proszę o pomoc – co wybrać?

  1. Dzień dobry,
   Według mojej wiedzy, karta jest ważna 1 dzień od pierwszego odbicia.
   Mamy na niej 12 przejazdów dziennych lub 6 nocnych (nocne są liczone x2).
   Oczywiście przejazdy możemy kasować za kilka osób z naszej grupy.

  2. Karta jest ważna przez 6 miesięcy od pierwszego użycia. Wszystko jest dokładnie opisane na oficjalnej stronie.
   https://www.publictransport.com.mt/en/12-day-journey-card

 24. Awatar Anita
  Anita

  Dzień dobry,
  Czy kupując kartę Explore Card za 21 euro przejadę na niej z lotniska do wybranej miejscowości czy muszę kupić ExplorePlus Meep Card za 39 euro?, ponieważ na tej drugiej pisze że obsługuje również przystanek na lotnisku natomiast na pierwsza nie ma tego w opisie. Z góry dziękuję za pomoc:)

  1. Awatar tomek
   tomek

   Karta Explore obsługuje linie z lotniska poprzedzone literką X.
   Nie obsługuje jednak traś pośpiesznych (Tallinja Direct) poprzedzonych literkami TD.
   Na tych drugich faktycznie potrzebna jest Explore Plus Meep.
   Natomiast z lotniskach na normalnych liniach bez problemu wydostaniesz się na standardowej karcie Explore.

 25. Awatar beata
  beata

  Czy można skorzystać z karty Tallinja Card Explore Plus za 39 euro zwiedzając:
  trasę północną,
  trasę południową,
  prom na Gozo,
  prom na Comino
  satatek Sliema – Valletta???
  Czy możliwa jest tylko jedna z tych rzeczy do wyboru i tylko jeden raz czy np statkiem mogę pływać codziennie?

  1. Awatar haczyk
   haczyk

   Z tego co zrozumialem to mozliwe jest wykorzystanie tylko jednej z tych atrakcji, ale sprawdze to i napisze.

 26. Awatar Wojciech
  Wojciech

  Czy mogliby Państwo powiedzieć gdzie znajdę mapkę z rozkładem jazdy autobusów usługi hop-on hop-off obsługiwanej przez operatora publicznego realizowanej w ramach karty explore plus. Rozumiem, że dysponując taką kartą nie wsiądę do busów obsługiwanych przez prywatnych operatorów typu cityguige, itp?

 27. Awatar Mateusz
  Mateusz

  Witam serdecznie chciał bym dowiedzieć się która wycieczka jest lepsza lub ciekawsza . Czerwonym czy niebieskim busem hop on hop off .
  Chodzi mi np gdzie więcej się zwiedzi , gdzie mniej wyda się na wejściówki, która lina jest ciekawsza ?

 28. Dzień dobry,
  czy jedzie bezpośredni autobus z Gziry do Mdiny?

 29. Dzień dobry, czy można sprawdzić ile zostało przejazdów na karcie tallinja, tej 12 przejazdowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *