Komunikacja miejska na Malcie jest niezwykle rozbudowana, dla wielu aż za bardzo. Poniżej zobaczysz najważniejsze informacje oraz aktualne ceny biletów.
Na Malcie trzeba się poruszać. Komunikacja publiczna wydaje się najrozsądniejszą opcją. Korki powodują, że przemieszczanie się rowerami jest ciężkie. To samo będzie dotyczyć wypożyczonych samochodów.
Malta ma bardzo rozbudowaną siatkę połączeń komunikacji publicznej. Z jednego przystanku potrafi odjeżdżać kilka autobusów w podobnym kierunku. Często jednak autobus z punktu A do B jedzie zupełnie naokoło, po drodze zahaczając od najmniejsze dziury. W sprawie szczegółów odsyłamy do wpisu Autobusy na Malcie – praktyczne porady.
Sieć komunikacji publicznej stanowi na wyspie Malta Public Transport (MPT). Aktualna firma działa na wyspie od 2015 roku i od tego czasu znacznie podniosła ceny biletów, zwłaszcza sieciówek.
Trzeba przyznać, że autobusy są bardzo nowoczesne, czyste. Bez żadnych negatywnych doznań zapachowych.
Firma oznacza swoje linie na trzy sposoby:
X – wszystkie numery autobusów, które zaczynają się od litery X, kursują docelowo na lotnisko. Korzystamy tu ze standardowych biletów oraz sieciówek.
Normalna numeracja – czyli wszystkie autobusy miejskie na Malcie. Korzystamy tu ze standardowych biletów oraz sieciówek.
TD Plus – od tej litery zaczynają się numery autobów pośpiesznych i busów. Jeżdżą one najczęściej bezpośrednio do wybranych miejsc – np. z lotniska do St. Julians czy na wybrane plaże na Malcie. Tutaj obowiązuje jednak dodatkowa opłata. Przejazdy tymi liniami znajdują się na kartach Explore oraz Explore Plus (szczegóły poniżej). Przejazd tą linią rezerwujemy w specjalnej aplikacji, dzięki temu rezerwujemy również konkretne miejsce siedzące!
Warto pamiętać, że ta sama firma realizuje transport publiczny na Gozo i obowiązują tam również sieciówki (Tallinja Card) kupione na Malcie.
Aktualnie mamy do wyboru:
Bilety jednorazowe
Cena za bilety w sezonie zimowym to 1,5 euro, w sezonie letnim 2 euro. Bilet nocny to koszt 3 euro. Bilet kupimy przy wsiadaniu w każdym autobusie. Możemy na nim podróżować maksymalnie 2 godziny – łącznie z przesiadkami. Sezon letni trwa od połowy czerwca do połowy października.
Tallinja Card
Tallinja Card Personalized to plastikowa karta, która pełni rolę karty pre-paid (elektroniczna portmonetka). Karty aktualnie są imienne, łącznie ze zdjęciem i telefonem właściciela. Wsiadając do autobusu mamy obowiązek za każdym razem odbijać kartę na bileterce u kierowcy. Z konta karty pobierana jest wtedy opłata za przejazd. Jest ona oczywiście niższa niż standardowa stawka, a karty różnią się w zależności od posiadacza (student, uczeń, niepełnosprawni itd). Turyście często mylą te karty z koeljnymi, niżej wymienionymi. Tallinja Card Personalized jest przeznaczona głównie dla stałych rezydentów bądź osoby systematycznie przyjeżdżające na Maltę i korzystające z komunikacji od czasu do czasu.
Środki, którymi doładujemy kartę, nie tracą swojej ważności.
Tallinja Card Explore
Najpopularniejsza opcja. Umożliwia nam nielimitowaną liczbę przejazdów w ciągu 7 dni. My na Malcie byliśmy 5, ale i tak był to dla nas najtańszy wybór. Co ważne, karta działa również podczas przejazdów nocnych! Cena za osobę dorosłą: 21 euro, dziecko do 10 lat 15 euro. W przeciwieństwie do w/w karty, Explore czy Explore Plus kupujemy w stacjonarnych punktach sprzedaży, w tym na lotnisku na Malcie. Posiadacze karty mają możliwość skorzystania za free przez 30 minut z systemu miejskich rowerów znajdujących się w Valletcie i najbliższych okolicach.
Tallinja Card Explore Plus
Podobnie jak Explore, jest to 7 – dniowa karta, która spełnia wszystkie przywileje karty Explore oraz dodatkowo obowiązuje na liniach pośpiesznych (bezpośrednich). Należy pamiętać, że pośpieszne (Td Plus) rezerwujemy wcześniej w dedykowanej aplikacji (Tallinja App). Dodatkowym bonusem dla posiadaczy jest możliwość skorzystania z darmowego statku na linii Sliema – Valletta. Możemy również skorzystać z jednej wybranej atrakcji: całodzienny autobus Hop on Hop off na Malcie (Na Gozo nie obowiązuje), rejs w dwie strony na Comino (w sezonie letnim) lub rejs Comino & Gozo w sezonie zimowym. Posiadacze karty mają również rabat 2 euro na kino 5D znajdujące w Valletcie. Cena karty to 39 euro.
12 przejazdówka
Karta upoważnia nas do 12 pojedynczych podróży. Wybór dla osób przyjeżdżających tu dosłownie na weekend bądź korzystających okazjonalnie z komunikacji publicznej. Na jednym bilecie można odbić większą liczbę osób. Przejazd nocny na tej karcie ściąga nam dwa przejazdy (12 przejazdów dziennych lub 6 nocnych). Cena 15 euro za kartę.
Karty kupimy w wielu miejscach, punktach informacji. Szczegółowy wykaz znajduje się na stronie przewoźnika. Najważniejszą informacją jest jednak to, że punkt MPT znajduje się na lotnisku na Malcie niedaleko informacji turystycznej. Z tego względu już podróż z lotniska możemy rozpocząć korzystając np. z Tallinja Card. Zapłacimy na miejscu zarówno gotówką, jak i kartą. Zakup karty online wiąże się w i tak z koniecznością odbioru jej w punkcie, a naliczana jest do tego dodatkowa opłata.
Gdzie kupić bilety na Malcie?
Punktów sprzedaży jest mnóstwo, w każdym mieście po kilka lub kilkanaście. Bilety sprzedawane są nie tylko w kasach MPT, ale również w sklepach czy hotelach. Szczegółowy wykaz znajdziecie tu: Punkty sprzedaży karty Explore na Malcie.
Dla wielu przebywających na Maltę najważniejsze są jednak punkty na lotnisku oraz kluczowych punktach wysp. Poniżej godziny otwarcia:
Lotnisko Malta
Codziennie od 08:00 do 19:30
Valletta Bus Terminal
Codziennie od 6:00 do 17:30
Victoria (Gozo) Bus Terminal
Od poniedziałku do soboty od 08:30 do 12:20
Dodaj komentarz