Autobusy na Malcie to temat z którym prędzej czy później każdy odwiedzający wyspę się zetknie. Warto wcześniej przeczytać kilka praktycznych porad na ten temat 🙂
1. Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Pomyślcie o tym wybierając przystanek po odpowiedniej stronie drogi.
2. Na wyświetlaczu na przedniej szybkie zawsze jest wyświetlony numer trasy oraz miejsce docelowe.
3. Na autobusy machamy! Jest to najważniejsza rzecz! Na Malcie przystanki są co chwila. Nawet jeśli stoi na nich sporo osób, kierowca nie zatrzyma się. Trzeba wyraźnie dać znać machnięciem ręki. Jest to problematyczne w momencie, kiedy czekamy na autobus siedząc wygodnie na ławce pod wiatą przystankową. Niestety, co najmniej jedna osoba musi stać na czatach.
4. Pamiętajcie, że w sieci MPT kursują również autobusy pośpieszne (direct). Są dodatkowo płatne i nie obowiązuje w nich standardowa, tygodniowa Tallinja Card.
5. Wsiadamy zawsze przednimi drzwiami. Jeśli mamy sieciówkę – odbijamy ją na kasowniku u kierowcy. Jeśli nie – kupujemy bilet jednorazowy. Więcej o biletach oraz ich cenach przeczytacie we wpisie Bilety komunikacji miejskiej.
6. Kierowcy zabraniają pasażerom stania z przodu przy szybkie. Każdy wsiadający proszony jest o maksymalne cofnięcie się do tyłu. Jeśli ludzi jest na tyle sporo, że z trudem mieszczą się na wysokości szoferki, autobus nie będzie przyjmował kolejnych pasażerów. Może się zatem zdarzyć, że czekając na przystanku, nie wejdziemy na pokład autobusu, którym chcemy jechać.
7. Chęć wysiadania sygnalizujemy naciskając odpowiedni przycisk. W każdym autobusie jest ich sporo na każdym kroku. Wysiadamy środkowymi drzwiami, ale niestety w dużej części autobusów drzwi są jedynie z przodu. Trzeba pomyśleć trochę wcześniej, aby ustawić się blizej wyjścia.
8. Kierowcy są niezwykle życzliwi i tolerancyjni. Chętnie służą pomocą i odpowiadają na pytania. Nie będzie problemu nawet ze wskazaniem odpowiedniego numeru autobusu czy stanowiska.
9. Do wielu miejscowości można dojechać kilkoma różnymi liniami. Sporo podróży odbywaliśmy z samej Valletty, bo stamtąd dostaniemy się wszędzie. Warto sprawdzić mniej więcej trasę przejazdu i porównać z inną linią. My z Valletty do Marsaxlokk jechaliśmy tak długo, że szybciej doszlibyśmy tam na nogach 🙂 Autobus w miedzy czasie objechał chyba pół wyspy.
Chętnie dopiszemy kolejne punkty, jeśli macie jakieś swoje przemyślenia dotyczące autobusów komunikacji publicznej na Malcie.
Dodaj komentarz